Skip to content

Lady-Q Kullanımı

LADY-Q ÜRÜN PAKET AÇILIŞI, KULLANIMI ve İNCELEMESİ:

      Lady Q ovülasyon(yumurtlama) testi,

 • SINIRSIZ SAYIDA OVÜLASYON TESTİ YAPMANIZI SAĞLAR.
 • ÜSTELİK İDRARLA UĞRAŞMANIZA GEREK KALMADAN SADECE TÜKÜRÜKLE,
 • HER ZAMAN HER YERDE HAMİLE KALABİLECEĞİNİZ TÜM ZAMANLARI  BELİRLEYEBİLECEĞİNİZ BİR TESTİR.

Ovülasyon nedir?

Normal koşullarda, her ay yumurtalıklardaki olgunlaşmamış yumurtalardan bir tanesi gelişip büyüyerek çatlar ve yumurtlama (ovulasyon) denir.

Genellikle 28 gün sürmekte olan menstürasyon devrinin ortalarında ovülasyon gerçekleşir. Adet kanamasının (Menstürasyon) ilk gününden, ovülasyonun gerçekleştiği güne kadar geçen menstürasyon devrinin ilk yarısına “Ovülasyon öncesi dönem” “Foliküler dönem” (Proliferasyon dönemi – Preovulatory phase) denir.

 • Ovülasyon 28 günlük menstürasyon devrinin 8-19. günleri arasında herhangi bir günde gerçekleşebilir. 11-15. günler arası oldukça sıktır.. 13-15. günler arası ise daha sıktır. En fazla ise 14. günde görülür. Örneğin, yapılan bir incelemede kadınların % 20’si 14. günde, % 16 kadarı 13. ya da 15. günde, °/o 13 kadarı ise 12. günler arasında ovülasyon göstermişlerdir.Bir bayanda ovülasyon zamanı sigara, stres, beslenme (hormonlu gıdalarla beslenmenin artması) ,kullanılan ilaçlar, geçirilen enfeksiyonlar da dahil, hormonal değişikliklere neden oldukları için  ovulasyon döngüsünde değişiklik yaratarak ovulasyon zamanında da değişiklik yaratabiliyor.üstelik bu değişiklik her ya farklılık gösterebiliyor. Bu zamanlar son yıllarda yapılan araştırmalar da  çok  daha farklı zamanlarda da gerçekleşebildiğini gösteriyor. Hatta 5. gün 24. günde bile gerçekleşebiliyor.
 • Ovülasyon testleri sizin ovülasyon gününüzün tam olarak belirlenmesini sağlar. Ovülasyon gününün bilinmesi gerek istenmeyen ve gerekse istenen hamilelikler için uygun önlemlerin alınması bakımından önemlidir.

 

  LADY-Q  OVULASYON TESTİNİN DİĞER OVÜLASYON TESTLERİNDEN FARKLARI

 • ÖSTROJEN hormonuna duyarlıdır.
 • Sınırsız sayıda test yapabilirsiniz. Hem değişken ovülasyon günlerini yakalamak için avantajlıdır hem de ovülasyon gebelik için tek başına yeterli  bir  durum değildir.  Gebe kalmak için  yumurtlamanın dışındaki diğer şartlarında  o ay pozitif olması gerekir(spermin hareketliliği canlılığı sayısı uterus iç duvar kalınlığı). Tüm şartların birden pozitif olması bazen 6 ay gibi bir süreç alabilir. Bu durumda yumurtlamayı mutlaka  belirleyip diğer şartların pozitif olmasını beklemek  gerekir. Bu da çok fazla sayıda test yapmanız gerektiği anlamına gelir. İdrarla bakılan testlerin 50 adet 100 adet satılmasının nedeni de budur. Lady-Q sınırsız sayıda test yapmanızı sağlayarak daha ekonomik  yolla ovülasyon gününüzü belirlemenizi sağlar. (Lütfen dikkat eczanelerde sadece 5 adet yada tek adet test yapan testlerden çok fazla sayıda almak zorunda kalabilirsiniz.)
 • Tükürükte östrojen hormonunun yarattığı etkileri takip eder.
 • Hamile kalabileceğiniz tüm zamanları belirler.  Bir kadın yumurtlamadan önceki 72 saat içerisinde girdiği bir ilişkide de hamile kalabilir. Ovulasyon gününün yanı sıra  geçiş dönemi diye adlandırılan bu dönemleri de gösterdiği için gebelik olasılığı diğer testlerden daha fazladır. İdrarla bakılan yöntemler yumurtlamadan önceki 24-36 saat öncesinde sadece  bir günlük pozitiflik veren testlerdir. LH hormonunun ani yükselişini takip eder. Bu ani yükselişin takip edilip yakalanması çok zordur. Ayrıca bu bir günlük pozitiflik bilgisi cinsel ilişki bilgisi çiftleri strese soktuğu için sağlıklı gebelik şartlarının bozulmasına neden olabilir. Ancak lady-Q hamile kalabileceğiniz  tüm zamanları bilmenize ve istediğiniz gibi bu günleri değerlendirme olanağını sağlar. Bu da stresi ekarte etmenizi sağlar. Diğer testlerden daha başarılı sonuçlar elde edilmesinin bir nedeni de budur.
 • Östrojen hormonu ovulasyondan önce folükül büyürken kendi yüzeyi tarafından salgılanır. Dolayısıyla folükülün büyüdüğünü de aynı zamanda takip edersiniz. Testte pozitiflik yada kristalize olmuş bu görüntüleri düzenli baktığınız halde göremiyorsanız bu aynı zamanda folükülün (yumurtanın içinde bulunduğu yapı) büyümediği ve dolayısıyla yumurtanında olgunlaşıp büyümediği anlamına gelir. Bu da bir infertilite sebebidir. Anovulator hasta olarak değerlendirilir. Bu durumda mutlaka bir jinekoloğa başvurmanızı tavsiye ederiz.
 • Ruj şeklinde olduğu için her yerde kimsenin ne yaptığınızı anlamadan yapabileceğiniz bir testir.Türkiye’de eczacınızdan ve doktorunuzdan tavsiye edilen tükürükle bakılan tek testdir.
 • Piyasadaki diğer testlerin hepsi idrarla bakılıyor. Gebelik testleri gibi tek kullanımlık. Yani kullandığınız testi tekrar kullanamıyorsunuz. Her ay yeniden ücret ödeyip testi tekrar almanız gerekiyor. Ancak Lady-Q da aynı cihazla sınırsız, istediğiniz kadar test yapabilirsiniz. Geçiş, infertil dönem gösterdiği ve sınırsız sayıda kullanımı nedeniyle  hamile kalabileceğiniz günleri öğrenmenin yanı sıra aynı zamanda hamile kalmak istemiyorsanız da tercih  edeceğiniz bir yöntemdir.  Sadece bu dönemlerinizde kondom kullanarak gebelikten korunabilirsiniz. Diğer ovulasyon testlerini gebelikten korunmak amaçlı kesinlikle kullanamazsınız.
 •  LH testleri diye adlandırılan idrarla bakılan testlerde test yapılacak idrarın 2 ila 3 saat arasında bir süre bekleyip öyle bakmanız gerekiyor. kullanım kolaylığı yoktur.Üstelik ovülasyon zamanınızın olduğu gün çok su içmemeniz gerekli.
 • Lady Q’nun kullanımı çok pratik ve hijyeniktir. Kullanım için idrara ihtiyacınız yoktur.

LADY Q NEDİR?Lady-Q ovülasyon testi kişisel, bağımsız ve günlük kullanılan medikal teşhis aracıdır. Bayanların regl – adet döngülerinde, tükürük bezi salgısını temel alır. Bayanların olası fertil – infertil dönemlerini – günlerini belirlemeye yardımcı olur. Fertil günlerinde östrojen hormonunun artması tükürük salgısında tuz miktarının yükselmesine neden olur. Lady-Q Ovülasyon Testi’nin optik sistemi tükürük örneğini altmış (60) kat büyüterek aşağıda örnek resimdeki kristalleşmiş tuzların eğrelti otu, camda oluşan buz kristalleri, kirpik şeklinde görünmesini sağlar. 1-Infertil Dönem(Yumurtlamanın olmadığı dönem)

2-Geçiş Dönemi

3-Fertil Dönem(Yumurtlamanın en yoğun olduğu  dönem)

1-Infertil DönemYumurtlamanın olmadığı zamandır.Kristalleşme ve eğreltiotu görüntüsü oluşmaz. Bu dönemde restgele küçük siyah benekler ve noktalar görülebilir. Bu dönemde hamile kalma olasılığı oldukça zayıftır.2-Geçiş DönemiNoktalı yapılar içinde nadir ve kısmi kristalleşmeler görünür. Bu önümüzdeki 1 – 3 gün arasında yumurtlamanın (ovülasyonun) gerçekleşeceği anlamına gelir.Bu dönemde hamile kalma olasılığı zayıftır.3-Fertil DönemKristalleşme, eğrelti otu ve kirpik görünümü çoğalır ve birbirinin üzerinden geçer. Bu durum yumurtlamanın (ovülasyonun) en üst seviyede olduğu anlamına gelir.Bu dönem, hamile kalma olasılığının en yüksek olduğu dönemdir.Test sırasında dikkat edilmesi gereken hususlar;

 • Sabahları aç karnına uygulanan tükürük en doğru sonucu verecektir. Eğer bunu yapmadıysanız yemekten, sıvı aldıktan, sigara içtikten ve ilaç kullandıktan en az 2 saat sonraki tükürüğünüzü uygulayınız.
 • Kusursuz ve doğru test için, nemli bir pamukla tükürüğü sürdüğünüz camı temizledikten ve kuruduktan sonra yeni tükürüğünüzü uygulayınız.
 • Cama uygulanan tükürüğün köpüksüz olmasına dikakt ediniz. Uyguladıktan sonra 10 – 15 dakika kuruması için bekleyiniz.
 • Uzun dönemde kullanılan hormonal ilaçlar, ağızdaki enfeksiyon ve yaralar testin doğru çıkmamasına sebep olabilir.
 • Bir ay boyunca Lady-Q’da görünen şekillerde herhangi bir değişiklik olmaz ise bir jinekoloğa danışmanızı öneririz. Folükül büyümediği için test pozitiflik vermemektedir Yani anovulator bir bayan olabilirsiniz. Buda  sizin infertil nedeniniz olabilir. Mutlaka bir jinokoloğa başvurunuz.
 • Teste adet bitiminden başlayıp  bir sonraki adete kadar olan aralıkta mutlaka düzenli bakın. Unutmayın ovulasyon sizin düşündüğünüz gibi 13-14. gün olmayabilir. Bazen  daha erken yada daha ilerleyen günlerde olabiliyor. Bu günleri kaçırmak istemiyorsanız iki adet arasında mutlaka her gün bakınız. Ovülasyon günlerinizi belirledikten sonra  bir kaç ay takip ederek sabırla beklemenizi öneririz.

LADY-Q’NUN AMACI KADINLARIN YUMURTLAMA GÜNLERİNİ BELİRLEMEKTİR. ÜRETİCİ VE SATICI FİRMA YANLIŞ / EKSİK KULLANIMDAN VE YORUMLARDAN DOĞACAK TEST SONUÇLARINDAN SORUMLU DEĞİLDİR.

Purchase All Demos Introduction Documentation Support